Przejdź do głównej zawartości

Wegańskie placki ziemniaczane z cebulą

Placki ziemniaczane z dodatkiem  cebuli, bez jajek - polane dressingiem czosnkowym 


Nie znam osoby, która by nie lubiła chrupiących placków ziemniaczanych. Każdy je zna, każdy je lubi, proste danie a takie smaczne. A jakie powinny być idealne placuszki, na pewno chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. A co tyczy się dodatków to już sprawa indywidualna, jedni lubią ze śmietaną inni natomiast z samym cukrem. My uwielbiamy z sosem czosnkowym i tym samym polecam w ten sposób placuszki również wam. 

Moja wersja placków nie zawiera jaj, są całkowicie wegańskie, tak na prawdę zastanawiam się po co to jajko w plackach. Nic mi się na patelni nie rozwalało a placki wyszły na prawdę bardzo dobre. 

Jeśli podoba Ci się mój przepis, zapraszam do komentowania. 

Przepis : (około 25 placków)

Składniki:

1,5 kg ziemniaków

2 cebule

3 łyżki mąki ziemniaczanej

sól, pieprz

olej do smażenia

ewentualnie do polania : 200 ml śmietanki roślinnej + 2 ząbki czosnku

Wykonanie:


1. Ziemniaki i cebulę obieramy, myjemy.  


Dzielimy ziemniaki na pół, pierwszą część ziemniaków ścieramy na małych oczkach ( użyłam do tego specjalnej tarczy w blenderze do szatkowania) i wykładamy na sitko, pod sitko podkładamy jakieś głębsze naczynie. Drugą część ziemniaków oraz cebulę ścieramy na najdrobniejszych oczkach.

Tak jak pokazane na zdjęciu. 




2. Kiedy z 1 części ziemniaków odcedzimy nadmiar wody, wodę odlewamy a skrobia która utworzyła się na dnie naczynia dodajemy razem z ziemniakami do reszty masy ziemniaczanej, dodajemy 3 łyżki mąki ziemniaczanej  sól, pieprz do smaku i całość mieszamy. 


3. Rozgrzewamy mocno olej na patelni. (oleju powinno być dużo tak aby był rozlany na całej patelni, dobrze rozgrzany olej jest ważny gdyż właśnie dzięki niemu nasze placki osiągną właściwą chrupkość. (na mojej kuchence indukcyjnej w stopniach mocy od 1-10, ja smażyłam na 7. ) 
Smażymy nasze placki, nakładając po 1 łyżce masy i rozprowadzając ją tworząc placuszki. Smażymy około 3 do 5 minut z każdej strony. Nie polecam również ciągłego obracania plackami gdyż wsiąkną jeszcze więcej tłuszczu. 


Usmażone placki wykładamy na talerze wyłożone kuchennym ręcznikiem papierowym, w ten sposób pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu. 

4. do śmietanki roślinnej dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, dodajemy troszkę soli, całość mieszamy. I takim dressingiem polewamy nasze placuszki. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciasto na pierogi (100 pierogów)

Delikatne, elastyczne ciasto na pierogi Za pewne wiele osób, szuka idealnego przepisu na ciasto pierogowe. Jeśli lubicie takie delikatne, rozpływające się w ustach pierogi , ten przepis na pewno przypadnie Wam do gustu.   Z tego ciasta na prawdę wychodzą pyszne pierogi.  Kochani w komentarzach niektórzy piszą, że użyłam dużo soli, jednak ciasto na prawdę nie było mocno słone, ale jeśli uważacie, że soli jest faktycznie za dużo, to nie dodawajcie. :)

Sernik z serka Skyr

Przepis na ten sernik dostałam od mojej mamy. W oryginalnym przepisie jest użyty twaróg półtłusty, a że w Danii nie ma dostępu do twarogu użyłam serka skyr w wiaderku o smaku waniliowym.  Skyr jest islandzkim wyrobem mlecznym podobnym do jogurtu, chodź mi w smaku bardziej przypomina serki homogenizowane.  Ciasto jest genialne, smakowało całej rodzince. Po prostu rozpływa się w ustach. Dlatego z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić.

Wegetariański obiad po śląsku

Kluski śląskie z wegańską roladą i modrą kapustą z sosem al'a pieczeniowym Dzisiaj miałam ochotę na typowo śląski obiad, kluski, rolada i kapusta modra. A że jestem wegetarianką zaczęłam się zastanawiać jak mogę przyrządzić wegetariańską roladę. Postanowiłam troszkę pokombinować licząc się z tym, że coś może nie wyjść. Jednakże mój strach miał tylko wielkie oczy, gdyż rolada wyszła idealna, smakowita, perfekcyjna. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.  Zapraszam was na wegetariański śląski obiad ...